
Fiji, Oceania
Vă invit la o nouă excursie împreună la capătul lumi! Am fost acum doi ani în Oceania, mai precis în Papua Noua Guinee, Solomon, Fiji, Samoa și Vanuatu, și acum vă invit să vă alăturați în a doua tură! Vă invit să descoperim împreună Fiji, Tonga, Vanuatu și, opțional, Kiribati și Tuvalu!
Ce mi-a plăcut în Oceania? Păi, mai multe – peisajele de neuitat, plajele sălbatice (în afară de Fiji, celelalte insule nu au prea multe resorturi cu plaje amenajate), interesantele societăți și cultura locală, atmosfera aceea de insulă aruncată departe de lume, atmosfera calmă și care nu pare să fie deranjată de nimeni și nimic, tradițiile locale și sentimentul acela că suntem la capătul lumii. Ei bine, aș dori să simțim aceste locuri mai mulți dintre noi. Să mergem la capătul lumii (și dincolo de el, cum parcă se spunea într-un film din seria „Pirații din Caraibe”) și să descoperim frumusețile acestei lumi. Vom combina relaxarea pe plaja cu minuni ale naturii și tradiții ancestrale. Deci, să vă povestesc care este planul.
Vom zbura cu Turkish Airlines până la Singapore. Pentru că mi se pare inuman să zbori nonstop vreo 30 de ore (cu tot cu escale), vom „sparge” drumul în Singapore. Nu vom avea două nopți consecutive pe avion, vom pleca din Bucureşti cândva în cursul serii și după un tranzit de doar trei ore prin aeroportul Istanbul (fix cât să iei o cafea turcească), va urma lungul zbor spre Singapore. Vom ajunge a doua zi la ora 18:00 (ora Singapore) și ne vom duce să ne odihnim. Eventual, să luăm o cină, dacă avem energie.
Ziua următoare o vom avea la dispoziție cam toată să vizităm Singapore. Am fost în Singapore de trei ori în ultimii doi ani și cam știu ce e de văzut pe acolo. Fiecare va alege ce va dori – fie să descopere cartierele etnice (Chinatown, Little India sau cartierul musulman), să descopere un muzeu de clasă mondială, cum este Muzeul Civilizațiilor Asiatice, să vadă unele dintre cele mai frumoase Grădini Zoologice sau Botanice din lume, fie să se destindă pe Insula Sentosa sau să descopere Singapore nou – Gardens by the Bay. Voi povesti cu fiecare în parte și vom decide ce și cum. La ora 21:00, decolăm din Singapore cu direcția Fiji, zbor peste noapte cu Fiji Airways.
Vom ajunge a doua zi aproape de prânz și va urma o după-amiază de relax după un zbor atât de lung.
Cum este gândit programul
În primul rând, trebuie spus că micile companii aeriene ale țărilor insulare sunt o loterie. Dacă nu dau faliment (ca Vanuatu Air, anul trecut), dacă se strică ceva, avionul e blocat la sol destul de mult până vin mecanicii din Australia. În plus, companiile au doar câteva avioane, nu pot să le înlocuiască prea ușor. Exista însă, Slava Domnului, o lumină în această regiune: Fiji Airways, o companie mare, serioasă și cu servicii excelente. Spre surprinderea tuturor (nu și a mea, fiindcă am zburat cu ei), anul trecut au fost declarați cea mai bună companie aeriană din Oceania, bătând niște forțe cum ar fi Qantas, Virgin Australia sau Air New Zealand), au multe avioane pentru regiune (16!) și sunt chiar serioși.
În consecință, vom zbura în toate insulițele din jur dus-întors din Fiji, nu ne vom risca să zburăm direct între ele. Deci, vom zbura Fiji – Tonga, retur Tonga – Fiji și așa mai departe.
Dar ce insule va propun:
Vanuatu – absolut fantastică. Orașul capitală este destul de interesant pentru a descoperi cum arată capitala unui mic stat insular. Dar amintirile cele mai spectaculoase le vom avea din micuța insulă Tanna, unde vom zbura din capitala Port Villa. Aici, vom putea vedea unul dintre cei trei vulcani din lume care sunt în erupție permanenta. Mai sunt Ert Ale (din Etiopia) și Nyiragongo (în RD Congo). Am fost la Ert Ale și pot să vă spun că este o priveliște pe care cu greu o vei uita vreodată. De asemenea, pe Insula Tanna, vom vizita o comunitate care trăiește în niște colibe în stil tradițional pacific (da, femeile sunt în general cu sânii goi) și care îl consideră pe regele Charles un zeu. Ideea este că, acum câteva decenii, Vanuatu era o colonie franco-britanică. Se numeau Noile Hebride. Și localnicii au văzut diverse parade militare în care invincibilii soldați britanici cu o tehnică militară SF pentru bieții vanuatezi dădeau onorul unei… femei. Era vorba de Regina Elisabeta. Băi, frate, dacă super armata asta dă onorul unei femei, atunci, îți dai seama cine e bărba-su? Păi bărba-su e un zeu! Așa că prințul Philip a ajuns zeu în Vanuatu. După moartea lui, evident, onoarea de zeu a fost preluată, volens nolens, de fiul său, Charles. Da, vom vizita și acest trib unde regele Charles este zeu!
Tonga – ai auzit sau poate chiar ai înotat cu delfini și alte viețuitoare marine (sper că nu ai înotat însă cu rechinii mâncători de oameni). Ei bine, în Tonga, vei putea înota cu… balene! Da, cred că este unicul loc din lume unde poți face asta. În plus, Tonga este unicul regat din Pacific, care și-a păstrat monarhia în pofida ocupației coloniale, iar urmele civilizației locale se reflectă prin celebrul sit Ha’amonga A Ma’ui, un adevărat Stonehenge al Pacificului.
Fiji – este insula din zonă cu cel mai dezvoltat turism. Alături de Polinezia Franceză și de Noua Caledonie, dar numeroși australieni și neozeelandezi vin în Fiji pentru că e mai ieftin, iar serviciile și plajele sunt excepționale. De fiecare dată când vom ateriza și decola din Fiji pe zi, este obligatoriu să stăm la geam, pentru că imaginile atolilor și insulelor sunt similare cu cele din Maldive. Sau poate și mai frumoase. Între avioane, vom putea vizita un neobișnuit templu hindus. Deși este așa de departe, să știți că Fiji are o comunitate substanțială de indieni (circa 37% din populație) aduși aici de coloniștii britanici, așa ca veți vedea multe sariuri și zeități hinduse ca în Mama India. Vom vizita unul dintre templele reprezentative, teribil de colorate, o grădină botanică așa cum numai la tropice poți vedea, dar și un sat tradițional unde vom descoperi tradițiile ancestrale ale fijienilor. Oh, da, și multe plaje frumoase.
Ei bine, programul este gândit cu niște opțiuni. După ce vizităm Vanuatu și Tonga, poți opta să rămâi pentru un sejur de mare și soare în Fiji sau poți să vizitezi alte două națiuni-insulare, două dintre cele mai puțin vizitate țări din lume: Kiribati și Tuvalu. Cei care optează pentru această ofertă să se aștepte la aventură, la niște insule unde localnicii vor fi uimiți să vadă turiști străini și unde nu prea există infrastructură turistică. Dar sunt extrem de autentice și interesante!
Tuvalu – zborul spre Tuvalu nu este din Nadi, al doilea oraș ca mărime din Fiji, dar unde se află principalul aeroport, ci din Suva, capitala insulei. Nadi este capitala turistică și puțini turiști străini ajung în Suva. Noi vom ajunge, vom străbate o bună parte din luxurianta insulă și ne vom duce în Tuvalu. Tuvalu este o insulă absolut superbă – foarte lungă și îngustă, practic o poți vedea la picior. Din câte știu, aici vom avea parte de cea mai interesantă interacțiune cu localnicii, mai ales după masă când aceștia se strâng pe pista aeroportului să joace fotbal, volei sau să socializeze. Te-ai gândit să joci vreodată fotbal pe pista unui aeroport? Doar în Tuvalu. J
Kiribati – este una dintre cele mai puțin vizitate 5 țări ale lumii. Are doar 15.000 de vizitatori pe an, dar vom asista la un spectacol de dansuri tribale și vom descoperi situri provenind din cel de-Al Doilea Război Mondial. Aceste insulițe au fost martorele unei bătălii epice între americani și japonezi. Vom vizita și aici sate ancestrale, chiar și o fermă de scoici!
La retur, vom mai avea o zi și o noapte de Singapore. Zborul din Fiji decolează la 11 dimineața și aterizăm la 18:00 în Singapore (e vorba, evident, de ore locale). Apoi vom avea o seară și aproape o zi la dispoziție pentru că Turkish Airlines pleacă din Singapore la ora 23:15. Din nou, putem vedea foarte multe lucruri în Singapore sau, evident, o sesiune de shopping prin numeroasele malluri ale orașului.
Deci, care sunt informațiile „tehnice”.
Perioada turului:
14 august – 8 septembrie, pentru turul complet, adică Fiji, Tonga, Vanuatu, Kiribati și Tuvalu. Evident, cu 2 zile în Singapore la tur și retur.
14 august – 30 august pentru turul scurt: Fiji, Tonga și Vanuatu plus, evident, Singapore!
Preț:
9.800 de euro pentru turul complet
6.900 de euro pentru turul scurt
Sunt incluse zborurile intercontinentale Bucureşti – Istanbul – Singapore – Fiji și retur, zborurile interne (Fiji către Vanuatu, Tonga, Tuvalu și Kiribati) cu toate taxele incluse, plus bagaje de cală. Cazări peste tot în hoteluri de 3 și 4 stele (vor fi și cazări de 5 stele prin Vanuatu și Fiji, prin celelalte insule nu există astfel de cazări). De asemenea, ghizi locali, intrări la toate obiectivele prevăzute în program, câteva prânzuri și cine.
ATENTIE: Pana la 30 iunie 2025, exista o reducere de 10% pentru inscriere si plata avans.
Cu ce se zboară
Turkish Airlines și Fiji Airways
Mai multe informații
Pentru excursia completă, uitați-vă aici: https://discover.exploretravel.ro/haideti-cu-imperator-oceania
Pentru excursia scurtă, uitați-vă aici: https://exploretravel.ro/oceania-explorer
Imagini Oceania

Fiji
Aceasta apa incredibila din Fiji
Am vazut si stele de mare albastre in Fiji
Fiji vazut din avion. Este o incantare !
Bazar din Vanuatu

In acest hotel vom sta in Tanna
Casuta traditionala in resortul din Vanuatu
Atunci cand o balena e la doi pasi de tine !
Seful tribului din Vanuatu
Unde regele Charles este zeu